Dbaj o LEN, bo to się opłaci

Dbaj o LEN, bo to się opłaci

Len jest towarem wartościowym, wymagającym i wyrazistym. Właściciel lnianych produktów musi poświęcić na to trochę czasu i energii. Ale to się opłaci!

Kupienie towaru z lnu to dopiero początek przyjemności obcowania z tym niepospolitym produktem.

  • W ramach pielęgnacji len najlepiej prać osobno, bez dodatku innych tkanin, a podczas prania raczej nie należy łączyć białych tkanin z kolorowymi.  W przypadku prania pościeli z lnu zaleca się odwrócić pościel na lewą stronę i zapiąć guziki. Lniane tkaniny od dawien dawna prano ręcznie, dziś to już rzadkość, ale jak ktoś lubi się tak odprężać, jak Stefan Karwowski w "Czterdziestolatku"...
  • W praniu automatycznym nadajemy pralce program 30-40 stopni Celsjusza, a w przypadku tkanin o gęstszym splocie temperaturę 60 stopni. Tekstylia nie powinny być ściągnięte w bębnie pralki. Unikamy też wykręcania i szorowania, bo może to spowodować odkształcenie się tkaniny. Warto pamietać, że lniane tekstylia z każdym praniem stają się coraz bardziej miękkie i szlachetne. Używamy tylko łagodnych środków do prania, ponieważ silne detergenty i wybielacze osłabiają lnianą tkaninę i mogą ją odbarwić. Nie stosujemy płynów zmiękczających, gdyż nie są dedykowane lnianej tkaninie  i mogą spowodować zmniejszenie właściwości absorbcyjnych lnu.
  • Suszenie produktów lnianych to oosbny proces. Instrukcja tego etapu dbania o len może wygladać tak: po wyjęciu z pralki tekstylia strzepujemy i rozwieszamy, gdy są jeszcze wilgotne. Jeśli to możliwe susz produkty na świeżym powietrzu. Lniane tekstylia powinny schnąć na płasko, użycie wieszaków i sznurków może spowodować odkształcenie się tkaniny. Unikajmy suszenia lnianej tkaniny w suszrkach bębnowych, ponieważ tego typu suszenie skraca żywotność lnianych włókien.
  • Len warto prasować przy wysokiej temperaturze, gdy jest jeszcze lekko wilgotny. Jak mówią znawcy: "Len się gniecie, ale drogo się gniecie"  :)

Najlepszą przechowalnią dla lnianej tkaniny jest oczywiście szafa dająca dużo swobody i powietrza. Za taką dbałość len odpłaci trwałością, elegancją, uniwersalnością.

Wokulski

Sklep z lnem

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.